Odstranění plísní
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Paste your Google Webmaster Tools verification code here
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Spousta z vás se již někdy setkalo s řešením tématu: Jaká okna zvolit? Jaká okna jsou lepší? Dřevěná nebo plastová? Vy sami jste mohli stát před touto otázkou a nebo jste na toto téma s někým diskutovali. A věřím, že jste na toto téma diskutovali ve spojitosti s unikem tepla, vlhkostí či vznikem plísní. Je to tak?
S výměnou oken, která se stala bytovým trendem a inovací posledních několika let, je neustále spojeno několik otázek. Zaměříme se zejména na onu problematiku vlhkosti v bytech a plísně, která je častým problémem spousty domácností.
Na výběr dnes máme okna plastová i dřevěná. Výhodou plastových oken je bezpochyby snadná údržba a široká škála barevných odstínů, která ovšem nezachrání nižší estetickou hodnotu.
Dalšími výhodami je určitě výborná tepelná i zvuková izolace a nižší pořizovací náklady i náklady na vytápění. Jednou z výhod může být i možnost celé řady doplňků, které zvyšují komfort užívání. Mezi tyto doplňky patří i mikroventilace nebo infiltrace, které by měli zamezovat tvorbě plísní.
Nevýhodou může být větší tepelná rozpínavost a pro někoho může být překážkou jejich vzhled či širší rám i profil křídla.
Pokud se budeme bavit o dřevěných oknech, budeme se bavit o oknech novodobých. Nová dřevěná okna již mají taková konstrukční řešení, aby byla jejich funkčnost a životnost co nejdelší. Jejich životnost spočívá zejména ve výběru dřeva. Platí zde, že čím tvrdší dřevo zvolíte, tím delší je životnost okna. Případnému kroucení materiálu může poté zabránit konstrukce, která spočívá ve vrstvení dřeva.
Dřevo má výborné tepelné a izolační vlastnosti, v kombinaci s odolným sklem se samozřejmě ještě zvětšují. Laky, kterými se okna ošetřují, zase zabraňují mechanickému poškození a okna jsou i odolnější vůči vodě. Jejich životnost je v porovnání s okny plastovými podstatně vyšší, i když jsou samozřejmě náročnější na údržbu i svou pořizovací hodnotu. O okna je třeba se starat tak, že se pravidelně obnovuje lak i nátěr, aby nedocházelo k působení okolních vlivů a okna nezačala například plesnivět.
Myslím, že v současné době nelze preferovat ani jednu z nabízených variant. Oba typy oken mají svá pro i proti a je již na každém, co se rozhodne vybrat. V obou případech je ovšem dobré dbát na dokonalou izolaci bytu či domu.
Když si budete pročítat internetové diskuze dozvíte se, že většina obyvatel přisuzuje vznik plísní zejména právě novým oknům, jejich špatnou montáží či izolaci.
Plísně se ovšem mohou vyskytovat jak v nově zateplených bytových jednotkách, tak ve starých nezateplených domech. Mohou se vyskytovat jak při oknech plastových, tak při oknech dřevěných. Takže otázka zní? Pokud se vám v domácnosti vyskytují plísně, jsou na vině opravdu okna? Odpověď je – ano i ne.
Výměnou oken se změnili podmínky užívání bytu, ale lidé své návyky těmto změnám nepřizpůsobili, a proto nám zde daný problém může vznikat.
Starší okna, která plně netěsnila zajišťovala výměnu vzduchu neustále, což ovšem nebylo žádoucí, co se úniku tepla týče. Výměnou oken se byt samozřejmě proti těmto únikům uzavřel, proto se nájemníci nebáli uzavřít i koutky svých radiátorů a začali šetřit teplem. Ovšem kromě tepla se v bytech začala hromadit i vlhkost a s ní souvisí i vznik plísně, která už žádoucí nebyla.
Řešením může být například správné větrání. Ovšem, co to znamená správné větrání? Z hygienických norem vychází pravidlo, že u obytných místností by se měla vyměnit polovina objemu vzduchu v dané místnosti.
Máme různé typy ventilací, které můžeme využívat. Je jimi ventilace samovolná, což jsou v podstatě stavební nedokonalosti. Potom se jedná spíše o ventilaci nežádoucí, kterou je těžší regulovat. Takováto ventilace není navíc dostatečná.
Větrat můžeme i sklopnými okny a dveřmi. Při takovém větrání je důležité brát v potaz velikost větraného prostoru a rychlost výměny vzniku, dále pak zvýšené požadavky na vytápění a změnu vlhkosti vzduchu. V létě je možné takovouto ventilaci využívat ovšem v zimě je nevhodná, právě kvůli tepelným ztrátám.
Nejúčinnějším větráním je větrání občasné. To spočívá v tom, že okna otevřete na 7-10 minut úplně dokořán. Za tuto dobu se zhruba vymění všechen vzduch v místnosti. Tepelné ztráty nejsou tak vysoké, zejména pokud vypnete, při takovémto intenzivním větrání topení. Tím, že se vzduch v místnosti vymění předcházíte jak vlhkosti, tak plísním.
Plíseň je problémem, který je třeba řešit, ale není nutné okamžitě volit složité a nákladné stavební úpravy, jakými může být odstraňování omítek až na cihlu a jejich obnovení, další zateplení stěn kolem oken apod.
Odstranění plísní může být mnohem jednodušší. Někdy stačí obyčejná prevence, o které jsme se již zmiňovali výše – větrání atd. A když nepomůže ani prevence může být nápomocný odborný zásah firmy, jako je ta naše A SERVIS LIPKA s.r.o.
Naše firma se zabývá odborným odstraněním plísní. Plísně odstraňujeme pomocí dezinfekce Sanatop a po odstranění můžeme vaše stěny ošetřit proti plísňovým nátěrem LSG, který omítky chrání minimálně po dobu 4-6. To vám naše firma garantuje. V kombinaci s pravidelnou výměnou vzduchu je další vznik plísní nepravděpodobný.
Vaše hodnocení služby nátěr proti plísním:
Napiš komentář
Chceš se zapojit do diskuze?Přidej svůj komentář!